zakres kadru w zależności od wielkości matrycy

Co to znaczy ekwiwalent pełnej klatki, to określenie często spotykane wśród fotografujących w odniesieniu do różnych długości ogniskowej różnych obiektywów.

Dobrze jest rozumieć dlaczego czasami niektórzy fotografujący używają tego określenia, żeby zwrócić uwagę na to, jaki zakres kadru będzie możliwy do uzyskania w zależności od długości ogniskowej obiektywu i wielkości matrycy.

Dla zrozumienia tego konceptu, warto omówić go w kontekście popularnych formatów matryc, takich jak APS-C, pełna klatka (full-frame) oraz matryce mikro cztery trzecie (Micro Four Thirds lub M4/3, lub MFT).

Tu poniżej na zdjęciu pokazuję jaki zakres kadru jest na aparacie z matrycą tak zwaną pełno-klatkową w zależności od długości ogniskowej obiektywu:

Warto zapamiętać, że szerokość kąta widzenia podobny do zakresu widzenia oczu ludzkich jest porównywalny z zakresem kadru :

  • obiektywu 35 mm na pełnej klatce
  • obiektywu 50 mm na APS-C
  • obiektywu 70 mm na M4/3

Dla porównania podam faktor “przycinania” kadru w zależności od typu matrycy:

  1. APS-C: matryce APS-C są mniejsze niż pełna klatka i mają zazwyczaj współczynnik przycinania (crop factor) około 1.5 (Sony) i 1.6 (Canon). Oznacza to, że obiektyw o stałej ogniskowej daje kąt widzenia, który jest jakby “przycięty” w stosunku do pełnej klatki. Aby znaleźć równoważność pełnej klatki dla aparatu APS-C, mnożymy ogniskową obiektywu przez współczynnik przycinania i dla Canon APS-C jest to 1.6, a dla Sony APS-C jest to 1.5.
  2. Matryce mikro cztery trzecie (Micro Four Thirds): Są one mniejsze niż APS-C, a więc mają jeszcze większy współczynnik przycinania (zwykle 2x). Oznacza to, że dla aparatu z matrycą Micro Four Thirds, musimy przemnożyć ogniskową obiektywu przez współczynnik przycinania, aby uzyskać równoważność pełnej klatki.

Oto jak wyglądać będzie kadr z obiektywu z użyciem obiektywu o tej samej nominalnej długości ogniskowej np. 35 mm, ale na różnych matrycach:

Jeśli słuchasz rekomendacji obiektywów innego fotografa i używa on / ona / pełnoklatkowego aparatu, to jeśli mówią, że obiektyw 80 mm jest idealny do określonego celu, to mają na myśli 80 mm.

Ale jeśli ktoś inny używa aparatu Canon APS-C, może powiedzieć, że zamiast tego obiektyw 50 mm jest idealny do tego samego celu. Dlaczego? Ponieważ 50 mm x 1.6 = 80 mm

Dzieje się tak, ponieważ współczynnik przycięcia w aparacie Canon APS-C wynosi około x 1.6, co oznacza, że obiektyw 50 mm w rzeczywistości da zakres kadru bardziej jak obiekty 80 mm, gdyby był na pełnoklatkowej matrycy.

Dla innego porównania podam przykład Mikro 4/3/. Jeżeli mam obiektyw 60mm dla aparatu M4/3 to da mi on taki zakres kadru jak 120mm na aparacie pełnoklatkowym.

Dlatego dobrze “wizualnie zapamiętać” jaki kadr dają różne długości ogniskowych na pełnej klatce, po to aby sobie szybko w głowie “wizualnie przekształcić” ten kadr w zależności od wielkości matrycy aparatu na którym pracujemy.

Zawsze zwracaj uwagę, gdy ktoś poleca Ci soczewki. W ten sposób dowiesz się, czy mówią o ogniskowej równoważnej pełnoklatkowej, czy tylko o ogniskowej obiektywu bez zastosowania współczynnika przycięcia.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: Content is protected.